80 lecie konsekracji kościoła

Jubileusz 80 lecia konsekracji już za nami. Pamiętaliśmy o nim już podczas 3 dniowych obchodów odpustowych ( 14-16 października ) ale główne uroczystości rocznicy konsekracji obchodziliśmy właśnie  podczas obchodów kiermaszowych , przypadających wg dyspozycji konsekrującego nasz kościół kardynała Bertrama, na 11 listopada lub niedzielę po tym dniu. Wspaniałym otwarciem obchodów było wzruszające i wymowne nabożeństwo dziękczynne. W pierwszej części , przygotowane przez nasze siostry dzieci i młodzież zaprezentowały zestaw pieśni i wezwań. W drugiej części przy zapalonych Zacheuszkach, z wygaszonym w kościele świetle, wystąpiła grupa Belle Co z Ujazdu, zrzeszająca muzyków , którzy od dobrych kilku lat zajmują się muzyką religijną. I robią to znakomicie. Można wręcz stwierdzić że to , co przygotowali dla nas, dla naszego Jubileuszu było niesamowite , przejmujące i nastrajające do głębokiej zadumy. A poza tym ich występ był na naprawdę wysokim poziomie muzycznym. Wkomponowane w muzykę, w teksty pieśni rozmyślania, przedstawiane przez siostrę Edytę dały całemu nabożeństwu , całemu wydarzeniu niesamowitej rangi. I mimo późnej pory i dość długiego trwania, nikomu z obecnych jakoś nie chciało się iść do domu. Po prostu było przejmująco pięknie.

Gościnne odwiedziny Biskupa Ordynariusza

Apogeum jubileuszowych obchodów, kiermaszowa suma, była z udziałem i pod przewodnictwem ks.Ordynariusza Andrzeja Czai. Ksiądz Biskup odprawił mszę świętą w intencji wszystkich parafian, księży, budowniczych a Homilię wygłosił, co nie zdarza się zbyt często, z naszej odnowionej ambony.Spotkanie w Sali Wiejskiej

Po niedzielnych nieszporach, rada duszpasterska wraz z Proboszczem i Panią sołtys, zaprosili mieszkańców na spotkanie jubileuszowe przy kawie i domowym ciastku. Ciasta upiekli członkowie rady duszpasterskiej i to oni częstowali nimi licznie zebranych mieszkańców Chróścic. Przez Klemensa Weber przygotowana została mała wystawa starych zdjęć i dokumentów na których niejeden mógł odnaleźć swych przodków a nawet siebie ale dawno dawno temu. Autor naszej publikacji , nawiązując do tego opracowania, przedstawił pokrótce historię naszych kościołów i parafii. Zwrócił uwagę na niektóre aspekty podczas zbierania materiałów do tej książki a przede wszystkim na fakt iż dostęp do starych zdjęć z życia naszej parafii  jest bardzo utrudniony. Czyżby tych zdjęć naprawdę w naszych domach nie było? Chrońmy nasze stare zdjęcia. Nie pozwólmy ich wyrzucać i niszczyć. Chrońmy naszą historię bo bez niej stracimy całkowicie naszą tożsamość.
O naszym kościele , parafii i nie tylko..

10 października 1937 roku, po zaledwie 17 miesiącach od chwili rozpoczęcia demontażu dachu na starym kościele, chróścicka parafia podniośle świętowała poświęcenie murów nowego , przestronnego kościoła. W tym to dniu Metropolita Wrocławski kardynał Adolf Bertram przybył do Chróścic ( zwanych wtedy Rutenau ) by dokonać tego aktu. Po niezwykłej, wręcz niesamowitej mobilizacji całej parafii, rozebrane zostały mury starej świątyni a na jej miejscu powstała przestronna bryła naszego obecnego kościoła. Pozostała tylko stara wieża, na rozebranie której nie zgodził się ówczesny konserwator zabytków Rejencji Opolskiej. Została ona jednak podwyższona o 10 metrów zyskując jednocześnie efektowny barokowy hełm pokryty naturalnym łupkiem….

Te i dużo więcej informacji o Parafii św. Jadwigi w Chróscicach znaleźć można w jubileuszowym opracowaniu Klemensa Weber, wydanego drukiem, z dużą ilością zdjęć;  do nabycia u ks. Proboszcza w Kancelarii.
NIEDZIELA I ADWENTU –03.12.       Kol. na Sem.Duchowne

godz. 700 Za †† Jana i Marię Kilian, 2 córki, 2 zięciów, wnuczkę, Rocha Pyrek, rodz., rodzeństwo i †† z rodziny

godz. 900 Msza św. w języku niemieckim Za † matkę Annę Kołodziej, ojca Franciszka, za †† rodz. Andrzeja i Elżbietę Lyga, Andrzeja Lyga oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie

godz.1030 Za † Alinę Bogusz

godz.1400 Nabożeństwo Adwentowe poświęcenie wieńców adwentowych, lampionów, świec


PONIEDZIAŁEK –04.12.

godz.1700 R o r a t y – Do św. Barbary w intencji czcicieli o szczęśliwą godzinę śmierci

– Za † Barbarę Ressel, męża, pokrew. i dusze w czyśćcu


WTOREK –05.12.

godz.1700 R o r a t y – Za †† rodz. Franciszka i Marię Borosz, Piotra Kwosek, żonę Marię, †† z pokrew. Borosz-Kwosek-Galuska oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie

– Za †† rodz. Annę i Jana Ressel, siostrę Edeltraudę, brata Huberta i †† z pokrew.


ŚRODA – 06.12.

godz. 700 R o r a t y Za † Marię Blacha w I rocznicę śmierci


CZWARTEK–07.12.      I czwartek m-caWsp. św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła

godz.1630 Adoracja Najśw. Sakramentu

godz.1700 R o r a t y Za † ojca Jerzego, dziadków, †† z rodz. Stefan-Kijowski, całe †† pokrew. i d. w czyśćcu


PIĄTEK –08.12.    Uroczystość  Niepokalanego Poczęcia NMP    Kol. na potrzeby sióstr

godz. 800 Msza św. szkolna Do Boskiej Opatrzności z podz. za otrzymane łaski z prośbą o dalsze zdrowie i Boże błog. z okazji 70 rocznicy urodzin Moniki

godz.1800 W intencji Dzieci Maryi i Sióstr Zakonnych – obrzęd przyjęcia dzieci Maryi


SOBOTA –09.12.

godz. 800 R o r a t y Za † Jerzego Młynek w rocznicę śmierci, jego rodz. rodzeństwo z 2 stron i d. w czyśćcu

godz.1800 Za †† rodz. Marię i Józefa Borosz, ich rodz., rodzeństwo, zięcia Alfreda oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie


NIEDZIELA II ADWENTU –10.12.    Kol. na opał  Zbiórka –Kościół na Wschodzie

godz. 700 Za † Łucję Kraczkowski w rocznicę śmierci, męża Wilhelma oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie

godz. 900 Za †† rodz. Stanisława i Marię Lazik, rodz., rodzeństwo, Marię i Jana Marsollek, dusze opuszczone oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie

godz.1030 Za † męża i ojca Wilhelma Ressel, jego rodz., teściów, za † Ingrid Ressel oraz o zdrowie i błog. Boże w rodzinie

godz.1400 Nabożeństwo Adwentowe
Gmina Popielów

w partnerstwie z Gminą Łubniany, Gminą Murów, Gminą Dobrzeń Wielki, Parafią Rzymskokatolicką pw. NMP Królowej Aniołów w Popielowie, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Michała Archanioła w Karłowicach, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Michała Archanioła w Starych Siołkowicach, Parafią Rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zagwiździu, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Szczepana w Brynicy, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Bartłomieja w Jełowej, Parafią Rzymskokatolicką pw. Św. Jadwigi w Chróścicach

w ramach Osi priorytetowej V – Ochrona środowiska, dziedzictwa kulturowego i naturalnego
Działania 5.3 Ochrona dziedzictwa kulturowego i kultury
Poddziałanie 5.3.1 Dziedzictwo kulturowe i kultura

Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego

na lata 2014 – 2020

realizuje:

projekt pn.: „Ochrona, promocja i rozwój dziedzictwa kulturowego na obszarze Stobrawskiej Strefy Rehabilitacji i Rekreacji – część południowa”

współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego


ZOBACZ SZCZEGÓŁYPodziękowanie Rady Parafialnej i Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi

1 czerwca 2016 roku ogłosiliśmy decyzję i apel o podjęciu starań do wymiany pokrycia dachowego naszej Świątyni. Dzięki mobilizacji i ofiarności Was, Parafian udało nam się w minionym okresie  zebrać kwotę 126.650 zł. Na koncie parafialnego konta remontowego, istniejącego już dłuższy czas tę kwotę w chwili obecnej posiadamy. Wpłat dokonanych na parafialne konto bankowe dokonało 99 osób a 128 osób złożyło ofiary w kancelarii parafialnej. Najwięcej dały jednak zbiórki przed kościołem i w kościele. Serdecznie za ofiarność i dosłownie każdą złotówkę dziękujemy. Zebrana kwota  nie zabezpiecza jeszcze w pełni wszystkich potrzeb, ale mamy nadzieję iż brakujące środki jeszcze uda się dodatkowymi zbiórkami i ofiarnością zebrać . Szacowany koszt remontu będzie prawdopodobnie wynosił około 250 tysięcy zł. Mamy już zapewnienie Gminy o wsparciu remontu kwotą około 100 tysięcy złotych więc musimy temu podołać.

Przygotowania do remontu idą pełną parą. Chcielibyśmy aby dach przykryła czerwona dachówka ceramiczna (taka jak na jednym ze zdjęć), bardzo podobna do pokrycia mnich/mniszka, ale musimy uzyskać na to zgodę konserwatora zabytków. Takie starania zostały już podjęte i mamy nadzieję iż tak się stanie.
W ramach remontu na pewno wymienione muszą być wszystkie łaty a cały dach dodatkowo zabezpieczy odpowiednia folia dachowa. Na pewno też trzeba będzie wymienić filary nośne sygnaturki ( małej wieży – w jakim są stanie widać na zdjęciach ) a przy okazji dokonać jej odnowienia. Tu jednak pojawiły się deklaracje tzw. sponsoringu i te zadania nie powinny obciążać dodatkowo remontu samego dachu. Rozpoczęcie prac zacznie się prawdopodobnie bardzo niedługo. Mamy nadzieję iż sprzyjać nam będzie pogoda i już niedługo będziemy mogli się cieszyć z efektu naszej ofiarności i mobilizacji.

Bóg zapłać i Szczęść Boże.Rada Parafialna i Ksiądz Proboszcz
9 października 2016

  APEL Rady Parafialnej i Proboszcza Parafii pw. Św. Jadwigi

Nasza świątynia ma już prawie 80 lat – w przyszłym roku będziemy obchodzić  osiemdziesiątą rocznicę jej konsekracji. Wybudowano ją w przeciągu zaledwie dwóch lat. Niestety czas biegnie nieubłaganie a stara substancja budowlana się starzeje. O naszą świątynię staramy się dbać wykonując corocznie jakieś prace które pozwalają  cieszyć się jej wyglądem. Przed nami kolejne ważne i duże wyzwanie. Po wielu spotkaniach, oględzinach i konsultacjach Rada Parafialna wspólnie z Proboszczem doszła do wniosku iż najwyższy czas zająć się remontem dachu nad nawą główną i prezbiterium. Część ta kryta jest dachówką typu mnich-mniszka. Dachówka ta jest mocowana i uszczelniana zaprawą wapienną . Po osiemdziesięciu latach nasz dach niestety się sypie; kilka razy w roku trzeba kontrolować i wymieniać pęknięte dachówki a zaprawa całkowicie straciła swe własności mocująco uszczelniające. Podczas opadów deszczu i śniegu, szczególnie kiedy wieje wiatr, woda i śnieg dostają się do środka. I rokrocznie jest coraz to gorzej . Wobec coraz to bardziej ekstremalnych zdarzeń pogodowych z którymi coraz to częściej się spotykamy, istnieje realne zagrożenie że nasz dach zostanie uszkodzony. Chcemy tego uniknąć stąd niełatwa decyzja o remoncie dachu. Chcemy by następne lata nasza świątynia była zabezpieczona i cieszyła swym wyglądem. Remont dachu jest przedsięwzięciem skomplikowanym i kosztownym, dlatego też zwracamy się z apelem do wszystkich Parafian o pomoc i ofiarność. Niewielkie środki na tzw. fundusz remontowy Parafia już zgromadziła, liczymy też na pomoc Gminy która obiecała że nas wesprze. Nasz , parafian wkład został wstępnie oszacowany na 150 zł od każdej rodziny zamieszkującej naszą Parafię. Środki te chcielibyśmy zebrać w formie ofiar i kolekty w  przeciągu następnych 3 miesięcy, do września tego roku, bo istnieje realna szansa by prace jeszcze w tym roku zostały wykonane. Zmobilizujmy się wszyscy wspólnie i dokonajmy tego by nasz Parafialny Boży Dom mógł się cieszyć nowym, bezpiecznym i trwałym dachem dla wielu kolejnych pokoleń.


Rada Parafialna
1 czerwca 2016